Specialpedagogik del 2

Övningen är skapad 2021-12-14 av hammarsten. Antal frågor: 31.




Välj frågor (31)

Vanligtvis används alla ord som finns i en övning när du förhör dig eller spelar spel. Här kan du välja om du enbart vill öva på ett urval av orden. Denna inställning påverkar både förhöret, spelen, och utskrifterna.

Alla Inga

  • Korttidshem En boendeform där barn och ungdomar med intellektuell eller neuropsykiatriska funktionsnedsättningar kan vistas under några dagar.
  • Lösningsinriktad pedagogik Är en metod där man fokuserar på lösningarna och inte problemen genom att inrikta sig på det som fungerar bra.
  • Metoder Är de olika sätt man kan använda sig av i det specialpedagogiska arbetet för at barn, ungdomar och vuxna med funktionsnedsättningar ska klara av vardagslivet.
  • Motivationsarbete Handlar om att skapa positiva relationer och uppmuntra personers starka sidor.
  • Neuropsykiatrisk funktionsnedsättning Innebär att personer har svårigheter som har att göra med hur hjärnan fungerar.
  • Pedagogisk utredning Även kallad kartläggning, görs för att få en helhetsbild av en persons situation för att sedan få en bild av vilket stöd, hjälp eller hjälpmedel personen behöver. Resultatet kan även vara underlag till handlingsplaner och åtgärdsprogram.
  • Pedagogiska strategier Innebär att en specialpedagog anpassar metoder och hjälpmedel efter var barns eller elevs behov och förutsättningar.
  • Psykiska funktionsnedsättningar Innebär att man har någon form av psykisk ohälsa. Nedstämdhet, oro och sömnsvårigheter eller psykisk störning eller psykisk sjukdom.
  • Psykisk sjukdom Innebär att man har någon form av psykisk störning som gör att man uppfyller vissa kriterier i manualen för dessa diagnoser. (depression, schizofreni, bipolär)
  • Psykisk störning Är när en person har långvariga psykiska symptom eller vissa avvikande beteenden som gör att hen har svårt att klara av vardagslivet eller fungera socialt.
  • Reflekterande samtal Innebär att två eller flera personer tar upp ett problem eller situation och utbyter tankar och idéer med varandra om detta.
  • Sekretess Innebär att man inte muntligt eller skriftligt eller på något annat sätt får lämna ut allmänna handlingar eller uppgifter om personliga förhållanden.
  • Socialtjänsten Finns i varje kommun och kan ge barn och ungdomar som far illa och deras vårdnadshavare stöd och hjälp.
  • Socioemotionell problematik Är svårigheter som har att göra med hur man har det i sin omgivning och hur man hanterar känslor.
  • Speciallärare Har som uppgift att hjälpa elever med behov av stöd i något av ämnena svenska, engelska eller matematik.
  • Specialpedagoger Har som uppdrag att underlätta undervisningen för elever i behov av särskilt stöd, göra pedagogiska utredningar, handleda elever, barnskötare, förskolelärare och lärare, samt vara delaktiga i utvecklingsarbetet i skola och förskola.
  • Specialpedagogik Är ett ämne som handlar om hur man ska bemöta människor med funktionsnedsättningar.
  • Specialpedagogiska skolmyndigheten SPSM, är en verksamhet där personal som arbetar med personer med olika funktionsnedsättningar kan få råd och hjälp med specialpedagogiska metoder och strategier.
  • Språkstörning Är en funktionsnedsättning som yttrar sig i svårigheter att uttrycka sig och förstå språk.
  • Strategi Är en planering över vilka metoder, hjälpmedel med mera man ska använda för att nå ett mål.
  • Svåra samtal Kan var känsliga och besvärliga saker som personal inom förskola, skola, vård och omsorg måste ta upp eller diskutera om med barn, ungdomar eller vuxna.
  • Symtom Är tecken på sjukdom, obehag eller lidande.
  • Syndrom Är en kombination av olika symtom som förekommer samtidigt.
  • Särskola Är en skolform för elever med intellektuella funktionsnedsättningar.
  • Taktila hjälpmedel Stimulerar känselsinnet och kan bidra till att lindra smärta, tädsla, oro och ångest.
  • Teacch-metoden Kan hjälpa personer med intellektuella och neuropsykiatriska funktionsnedsättningar att förstå och få struktur på sin tillvaro. (Scheman, bilder, föremål.)
  • Tillgänglighet Används för att beskriva vad som krävs för att barn, ungdomar och vuxna med funktionsnedsättningar aktivt ska kunna ta sig fram i samhället.
  • Träningsskola Är en skolform för elever som förutom IF kan ha rörelsehinder, syn-och hörselnedsättning eller autismspektrumtillstånd, ast…
  • Utredning Innebär att man på olika sätt samlar information för att man sak kunna bestämma eller fatta beslut om vilka åtgärder som är lämpliga när det gäller stöd, vård eller behandling.
  • Vårdplanering Görs för patienter som behöver hjälp när de kommer hem efter ha vårdats på sjukhus eller psykiatrisk avdelning.
  • Åtgärdsprogram En dokumentation av en utredning om särskilt stöd och skrivs för elever i skolan som av olika anledningar inte har uppnått kunskapskraven i läroplanen eller för kurserna.

Alla Inga

(
Utdelad övning

https://glosor.eu/ovning/specialpedagogik-del-2.10764639.html

)