Social omsorg 1 kap 4

Övningen är skapad 2026-01-19 av Johanna88. Antal frågor: 11.




Välj frågor (11)

Vanligtvis används alla ord som finns i en övning när du förhör dig eller spelar spel. Här kan du välja om du enbart vill öva på ett urval av orden. Denna inställning påverkar både förhöret, spelen, och utskrifterna.

Alla Inga

  • Lycka Man känner glädje, man är nöjd och glad över livet
  • Självbild Hur man ser på sig själv utifrån sina egenskaper(vad jag är bra på).
  • Självförtroende Man känner tilltro(man tror/vet att man kan) till sin egen förmåga att klara olika uppgifter. Till exempel att jag kan prata bra svenska.
  • Självkänsla Att jag som person är viktig(egenvärde) och vem jag tycker att jag är, vilka värderingar jag har. Till exempel att jag tycker det är viktigt att alla får gå i skolan.
  • KASAM Betyder känslan av sammanhang, att man kan uppleva livet utifrån
  • KASAM Känslan av sammanhang, att jag kan ta emot livets motgångar så bra som möjligt utifrån mina förutsättningar.
  • Salutogen Betyder att man ska bidra till bra hälsa och välbefinnande för sig själv och andra.
  • Livskvalitet En kombination av samhällets välfärd(olika stöd man kan få vid behöv) och individens upplevelse av lycka och välbefinnande. Till exempel att jag får gå till skolan och kunna få ett jobb.
  • affekt En känsla, till exempel ilska och det gör att man vill sparka på en stol.
  • flow Betyder att man kan sitta med en uppgift länge utan att det känns jobbigt att göra den. Till exempel att man kan spela piano hur länge som helst.
  • kognition Sina tankar man har om olika saker, till exempel hur kan ett plan flyga?

Alla Inga

Utdelad övning

https://glosor.eu/ovning/social-omsorg-1-kap-4.12853259.html