Samhällsekonomi1a1

Övningen är skapad 2026-03-31 av LindaStudion. Antal frågor: 15.




Välj frågor (15)

Vanligtvis används alla ord som finns i en övning när du förhör dig eller spelar spel. Här kan du välja om du enbart vill öva på ett urval av orden. Denna inställning påverkar både förhöret, spelen, och utskrifterna.

Alla Inga

  • Produktionsfaktorer arbete, kapital och jord
  • Utbud Så mycket som det finns till försäljning av en viss vara eller tjänst.
  • Efterfrågan Den mängd varor och tjänster som köpare är villiga att köpa till ett visst pris.
  • Marknadsekonomi Ett ekonomiskt system, som bygger på att företag och personer kan framställa, sälja och köpa varor och tjänster utan att staten lägger sig i.
  • Planekonomi Ett ekonomiskt system, som bygger på att staten bestämmer vad som ska tillverkas, vad varor och tjänster får kosta och hur mycket de anställda ska få i lön.
  • Blandekonomi Ett ekonomiskt system, där det finns både privata och statliga företag.
  • BNP Bruttonationalprodukt Värdet av alla de varor och tjänster som framställs i ett land under ett år.
  • HDI Human Development Index Ett sätt att mäta och jämföra mänsklig utveckling och levnadsstandard i olika länder.
  • Inflation Innebär att värdet på ett lands pengar försämras och att priserna stiger.
  • Deflation Innebär att priserna på varor och tjänster sjunker eller att handeln minskar.
  • Konjunktur Om ekonomin går bra eller dåligt, om det är goda eller dåliga tider.
  • Högkonjunktur Innebär att ekonomin i ett land går bra.
  • Lågkonjunktur Innebär att ekonomin i ett land går dåligt.
  • Ekonomiska kretsloppet En modell som visar hur pengar, varor och tjänster cirkulerar mellan de huvudsakliga aktörerna i samhället: hushåll, företag, offentlig sektor (staten/kommunen) och finansiella sek
  • Välfärd Beskriver hur bra människor har det.

Alla Inga

Utdelad övning

https://glosor.eu/ovning/samhallsekonomi1a1.12953073.html