redovisning

Övningen är skapad 2025-09-22 av oscarkar07. Antal frågor: 23.




Välj frågor (23)

Vanligtvis används alla ord som finns i en övning när du förhör dig eller spelar spel. Här kan du välja om du enbart vill öva på ett urval av orden. Denna inställning påverkar både förhöret, spelen, och utskrifterna.

Alla Inga

  • Intern redovisning Den redovisning som vänder sig till intressenter inom företaget. Kan t ex vara chefer som är intresserade av budgetar och priskalkyler för att kunna fatta beslut.
  • Extern redovisning Den redovisning som vänder sig till externa intressenter som t ex kunder, investerare, leverantörer, långivare. Årsredovisningen är exempel på extern redovisning.
  • Resultatrapport RR visar företagets intäkter och kostnader under en period och vilket resultat (vinst eller förlust) som uppstår.
  • Balansrapport BR visar företagets tillgångar, skulder och eget kapital vid en viss tidpunkt. Varför ska BR vara i balans? Tillgångar visar vad företaget äger. Skulder + Eget kapital visar hur samtliga tillgångarna har finansierats (antingen med lån eller med ägarnas satsade pengar och vinster).
  • Eget kapital Är ägarnas del av företagets tillgångar. Ärskillnaden mellan företagets tillgångar och skulder.
  • Verifikation Är en handling som bevisar (verifierar) att en affärshändelse ägt rum.
  • Affärshändelse En ekonomisk transaktion som påverkar företagets resultat (RR) och/eller ekonomiska ställning (BR).
  • Faktureringsmetoden Innebär att vi bokför både när man tar emot/skickar en faktura OCHnär man betalar/får betalt för en faktura.
  • Kontantmetoden Innebär att vi enbart bokför en faktura när den ska betalas eller när vi får betalt för en faktura.
  • Moms Moms (mervärdesskatt) är en konsumtionsskatt som läggs på nästan alla varor och tjänster. Utgående moms = Moms som företaget lägger på sina varor och tjänster som säljs. Ingående moms = Moms som företaget själv betalar på sina inköp.
  • Momsredovisning Företag måste regelbundet rapportera till Skatteverket hur mycket moms de har tagit in från kunder (utgående moms) och hur mycket moms de själva har betalat på inköp (ingående moms). Skillnaden mellan dessa två avgör om företaget ska betala eller få tillbaka moms.
  • Kreditfaktura Kallas spegelvänd faktura eller minusfaktura. Används när den ursprungliga fakturan är visar sig vara felaktig. Kan t ex bero på att produkt var trasig vid leveransen.
  • Kassarabatt Kassarabatt är en form av prisavdrag som en säljare erbjuder en köpare om betalningen sker inom en viss, kortare tid. Syftet är att uppmuntra snabb betalning och på så sätt förbättra säljarens likviditet.
  • Import Inköp till Sverige från ett annat land utanför EU.
  • Export Avser försäljning från Sverige till ett land utanför EU.
  • Tull Är en skatt som betalas vid import eller export av varor över en landsgräns.
  • Omvänd skattskyldighet Innebär att det är köparen, inte säljaren som är skyldig att redovisa och moms till Skatteverket. Regeln används främst inom handel mellan länder för att förenkla kontrollen av moms men kan även användas inom vissa branscher för att förhindra skattefusk.
  • VAT-nummer Är ett slags id-nummer för moms som används av företag när de handlar inom EU.
  • Personalkostnader Personalkostnader är företagets kostnader som är direkt kopplade till de anställda. De omfattar inte bara löner utan även alla övriga ersättningar, avgifter och förmåner som uppstår till följd av anställning.
  • Arbetsgivaravgifter Arbetsgivaravgifter är de sociala avgifter som arbetsgivaren betalar till staten (Skatteverket). De beräknas som en procentuell andel av bruttolönen och finansierar olika delar av det svenska försäkringssystemet, t.ex. pensioner, sjukförsäkring och föräldraförsäkring. Arbetsgivaravgifter utgör en extra kostnad för arbetsgivaren, utöver lönen som betalas ut till den anställde.
  • Kursdifferens Det är den beloppsmässiga skillnad som kan uppstå på en utländsk faktura mellan tidpunkten då fakturan bokförs och när den faktiskt betalas. Detta beror på valutakursförändringar.
  • Avbetalningsköp Avbetalningsköp innebär att säljaren ger köparen kredit genom att köpesumman delas upp i flera delbetalningar, oftast varje månad. Köparen får tillgång till varan direkt men betalar av skulden under en längre period. I bokföringen registreras skulden på konto 2391.
  • Inventarier Inventarier är tillgångar som köps in för att användas i verksamheten under en längre tid och inte för att säljas vidare. De är avsedda för stadigvarande bruk, till exempel maskiner, datorer, möbler eller fordon.

Alla Inga

Utdelad övning

https://glosor.eu/ovning/redovisning.12683471.html