Mikro kapitel 5-6

Övningen är skapad 2025-10-06 av Ekonomi05. Antal frågor: 19.




Välj frågor (19)

Vanligtvis används alla ord som finns i en övning när du förhör dig eller spelar spel. Här kan du välja om du enbart vill öva på ett urval av orden. Denna inställning påverkar både förhöret, spelen, och utskrifterna.

Alla Inga

  • Utbudschock Förändring som leder till att utbudskurvan skiftar.
  • Efterfrågechock Förändring som leder till att efterfrågekurvan skiftar.
  • Pristak Reglering som innebär att marknadspriset inte tillåts bli högre än en viss gräns.
  • Prisgolv Reglering som innebär att marknadspriset inte tillåts bli lägre än en viss gräns.
  • Kvantitetsreglering Reglering av den omsatta kvantiteten på marknaden.
  • Minimilön Ett prisgolv på arbetsmarknaden som innebär att det är olagligt att ingå avtal om anställning till lön under minimilönen.
  • Externalitet När en transaktion påverkar andra, via mekanismer som inte är marknadsmekanismer.
  • Plattformsföretag Ett företag som tillhandahåller matchning mellan två eller flera gruppers utbud och efterfrågan, exempelvis genom en webbsida eller en telefonapp.
  • Elasticitet Mått i procent på hur mycket en variabel påverkas av en procents förändring i annan variabel.
  • Efterfrågans priselasticitet Mäter hur efterfrågan på en vara förändras när priset på den varan ändras.
  • Elastisk efterfrågan När den efterfrågade kvantiteten ändras mer i procent än priset ändras i procent (|ε| > 1).
  • Oelastisk efterfrågan När den efterfrågade kvantiteten ändras mindre i procent än priset ändras i procent (|ε| < 1).
  • Normala varor Varor med positiv inkomstelasticitet, det vill säga varor för vilka den efterfrågade kvantiteten ökar när inkomsten ökar (εY > 0).
  • Inferiora varor Varor med negativ inkomstelasticitet, det vill säga varor för vilka den efterfrågade kvantiteten minskar när inkomsten ökar (εY < 0).
  • Lyxvaror Varor med inkomstelasticitet större än ett (εY > 1).
  • Basvaror Varor med inkomstelasticitet mellan noll och ett (0 < εY < 1).
  • Korspriselasticitet Anger hur efterfrågan (eller utbud) av en viss vara påverkas av prisförändringar på en annan vara.
  • Komplementvaror Varor med negativ korspriselasticitet: en prisökning på den ena leder till minskad efterfrågad kvantitet av den andra.
  • Substitutvaror Varor med positiv korspriselasticitet: en prisökning på den ena leder till ökad efterfrågad kvantitet av den andra.

Alla Inga

Utdelad övning

https://glosor.eu/ovning/mikro-kapitel-5-6.12722018.html