Lekteorier - Kognitiva

Övningen är skapad 2021-05-15 av saraerixon. Antal frågor: 10.




Välj frågor (10)

Vanligtvis används alla ord som finns i en övning när du förhör dig eller spelar spel. Här kan du välja om du enbart vill öva på ett urval av orden. Denna inställning påverkar både förhöret, spelen, och utskrifterna.

Alla Inga

  • Mentala representationer Är något som står för något annat. Ett fotografi är en representation då det står för något annat än sig själv. Fotografiet står för det som avbildas på kortet.
  • Primära representationer Har en direkt koppling till sådant som finns i världen här och nu. Ex. en representation av en boll.
  • Sekundära representationer En representation som är frikopplad från världen här och nu. Ex. föreställa sig att det är soligt fast det regnar.
  • Felrepresentation Hänger ihop med sekundära representationer. Barn tror att det går lika bra att ringa med en träkloss som med en telefon. Det barn som faktiskt tror att de kan använda en träkloss som en telefon gör en felrepresentation.
  • Metarepresentationer Representation av en representation. Tänk dig att du har ett fotografi av en boll. Fotografiet är en representation av bollen. Om du nu tar ett foto på fotografiet så har du en representation av en representation.
  • False beliefs Att ha en falsk uppfattning om en representation.
  • Metakognition Tänkande om tänkandet. Att reflektera över sitt eget lärande är en form av metakognition.
  • Assimilation När vi använder ett befintligt schema för att kunna hantera världen här och nu. Ex. varje gång ett barn klipper i papper använder det sitt motoriska schema för att klippa med en sax.
  • Ackommodation Att skapa ett nytt schema, oavsett vilket schema det handlar om, eller att omforma ett befintligt schema. Ex. barnet som märker att schemat för att klippa efter en rak linje inte är användbart när barnet ska klippa sicksack får skapa ett nytt motoriskt schema för denna nya rörelse.
  • Symbollek Är assimilation genom att den som leker tvingar in ting i världen i deras befintliga scheman. Ex. ett barn ”tvingar” filten att bli en kudde, filten ska för att leken ska kunna genomföras vara en kudde i barnets lek.

Alla Inga

(
Utdelad övning

https://glosor.eu/ovning/lekteorier-kognitiva.10429641.html

)