Kraft och rörelse

Övningen är skapad 2026-04-23 av 80mamma. Antal frågor: 16.




Välj frågor (16)

Vanligtvis används alla ord som finns i en övning när du förhör dig eller spelar spel. Här kan du välja om du enbart vill öva på ett urval av orden. Denna inställning påverkar både förhöret, spelen, och utskrifterna.

Alla Inga

  • gravitationskraft dragningskraften mellan alla föremål
  • dynamometer instrument för att mäta kraft, mäts i Newton, uppbyggd av en spiralfjäder med en skala
  • friktion motståndskraft, en kraft som strävar att motverka den relativa rörelsen mellan två ytor som är i kontakt med varandra.
  • tyngdpunkt ett mått på hur massan är fördelad, om ett föremåls massa kunde samlas i en punkt skulle den motsvara tyngdpunkten
  • lodlinje en tänkt linje som går rakt ner mot jordens mittpunkt
  • stödyta stor stödyta ökar stabiliteten hos föremål
  • luftmotstånd luften fungerar som en bromsande kraft
  • vakuum lufttomt, avsaknad av luft
  • fritt fall menas att ett föremål faller utan att bromsas av något luftmotstånd
  • tröghet det behövs alltid en kraft för att ändra ett föremåls fart eller rörelseriktning, tex gör tröghet att ett stillastående föremål förblir stillastående, så länge det inte påverkas av
  • centralrörelse en rörelse som sker runt en punkt i centrum
  • centripetalkraft en kraft som är riktad mot centrum, som gör att föremål stannar kvar i en cirkelformad bana
  • centrifugalkraft en kraft som flyr centrum, som gör att föremål vill ut från den cirkelformade banan
  • likformig rörelse när ett föremål hållerkonstant (samma) hastighet och rör sig i en rak riktning
  • acceleration rörelse en rörelse där hastigheten ökar
  • retarderad rörelse en rörelse där hastigheten minskar

Alla Inga

Utdelad övning

https://glosor.eu/ovning/kraft-och-rorelse.12958103.html