Historiaprov om Upptäckartiden

Övningen är skapad 2025-05-06 av EATS. Antal frågor: 10.




Välj frågor (10)

Vanligtvis används alla ord som finns i en övning när du förhör dig eller spelar spel. Här kan du välja om du enbart vill öva på ett urval av orden. Denna inställning påverkar både förhöret, spelen, och utskrifterna.

Alla Inga

  • Varför tror du att det ibland kallas för upptäckternas tid? För att man lyckades komma till Indien via sjövägen och till Västindien (Amerika). Man uppfann nya grejer.
  • Vasco da Gama lyckades i slutet av 1400-talet med att vadå? Han lyckades med att runda Afrikas sydspets (Godahoppsudden). För att de då lyckades ta sig till Indien via sjövägen som gick snabbare än landvägen (Sidenvägen).
  • Vem var Christofer Columbus och vad gjorde han? Christofer Columbus kom från Portugal och han upptäckte vad han trodde var Indien, men det var egentligen det vi idag kallar för Västindien efter hans “misstag”.
  • Spanjorerna gjorde stora erövringar på 1500-talet. Vilka riken tog de över? Spanjorerna tog över Aztekriket (nuvarande Mexico) och Inkariket (i Chile och Peru).
  • Vad betyder ordet kolonisera? Det betyder att ett land/stat går in i ett annat land/stat och tar över det eller vissa delar av det.
  • Beskriv kortfattat “Sjuårskriget”? Sjuårskriget mellan Frankrike och Storbritannien handlade om vem som skulle kontrollera handeln i Indien, kontrollera haven och ta flest kolonier. Storbritannien vann.
  • Beskriv “Triangelhandeln” Liverpool, Bristol och London blev ett centrum för handeln. Därifrån seglade fartyg till Västafrika med gevär, knivar och andra industrivaror. Varorna byttes mot tillfångatagna människor som sedan såldes som slavar i Västindien. För vinsten köpte slavhandlarna socker, tobak, bomull och rom och sålde detta för en ännu större vinst i England. Därefter seglade de på nytt till Västafrika, och så vidare, varv efter varv. Eftersom vägarna över havet bildade en triangel brukar handeln kallas för Triangelhandeln.
  • Cabo Corso var en av de få kortvariga svenska kolonierna. Undersök om vi hade någon annan koloni och skriv kortfattat om denna (kan behöva leta information själv, tänk på källor) Sverige hade Nya Sverige som låg på Amerikas östkust. Den grundades 1638. Den var svensk fram till 1655.
  • Sverige hade inte så mycket kolonier, men några få, nämn en. Saint-Barthélemy. Cabo Corso. Nya Sverige.
  • Vad betyder Imperialism? Ett land som vill skapa ett imperium (stort rike). Politiskt och militärt ta makten över främmande områden och de människor som bor där.

Alla Inga

(
Utdelad övning

https://glosor.eu/ovning/historiaprov-om-upptackartiden.12544169.html

)