Ge 1 kap 6

Övningen är skapad 2026-08-16 av fannyidamatilda08. Antal frågor: 18.




Välj frågor (18)

Vanligtvis används alla ord som finns i en övning när du förhör dig eller spelar spel. Här kan du välja om du enbart vill öva på ett urval av orden. Denna inställning påverkar både förhöret, spelen, och utskrifterna.

Alla Inga

  • Hur uppstår vindar? Vinden uppstår på grund av skillnader i lufttryck och blåser från ett högtryck mot ett lågtryck.
  • Hur uppstår lågtryck? Ett lågtryck uppstår där luft som värms av solen stiger uppåt.
  • Hur uppstår högtryck? Ett högtryck bildas där luft sjunker nedåt.
  • storm Vädersituation där vindstyrkan under en 10 minuters period är i medeltal över 24, 5 m/s. I Finland är gränsvärdet 21 m/s.
  • orkanerna Tropisk cyklon vid Stilla havets östra delar och i Atlanten. En kraftig storm med en vindhastighet på 33 m/s eller 120 km/h.
  • Vädersatelliter En satellit, som kretsar kring jorden och mäter ljus- och infraröd strålning. Av mätningarna kan man exempelvis dra slutsatser om mängden moln och temperaturen på jorden.
  • upplegor Tung snö som klibbar fast vid exempelvis träd. En upplega består av is, iskristaller och snö och för att bildas krävs hög luftfuktighet eller dimma.
  • frontåskväder Åska som hör ihop med en kall-, varm- eller en ocklusionsfront. Det bildas höga moln som är breda i sin övre del och leder till regnskurar och blixtar.
  • varmluftsåskväder Åskväder där utvecklingen av åskmolnet beror på konvektion, det vill säga att varm luft stiger uppåt. Sådana höga, i den övre delen utbredda, åskmoln utvecklas i fuktiga områden oc
  • Blixten Urladdning av elektrisk spänning inom ett moln eller mellan ett moln och marken. Blixten ses som ett ljusfenomen. Ljudet av åskan beror på att luften hettas upp och utvidgas.
  • fallvindar Kall och kraftig luftström, som rasar ned från ett åskmoln och som när det når mark- eller vattenytan börjar blåsa i horisontell riktning och orsakar åskbyar som gör skada.
  • Hagel Iskristall bestående av flera lager is, som faller som nederbörd.
  • Virvelstormar Roterande, kraftig vind, som uppstår när luften i ett lågtryck stiger upp med kraft och börjar rotera.
  • Tornado Synnerligen kraftig virvelvind, som uppstår mellan ett moln och jord- eller vattenytan. Tornadoer är vanliga i USA:s mellersta delar.
  • Tromber Liten och kortvarig virvelvind, som också kan förekomma i Finland under sommaren.
  • översvämningar Situation där vattenytan stiger över normalvattennivån, så att landområden dränks.
  • slamskred Snabb massrörelse i en sluttning, där vattenmättad jord glider nedåt. Den beror exempelvis på störtregn som mättat jorden med vatten.
  • utvecklingsländer Stat som i fråga om levnadsstandard och välstånd ligger under medelnivån för världens länder, och där man lider av fattigdom. Även kallat u-land eller tredje världen.

Alla Inga

Utdelad övning

https://glosor.eu/ovning/ge-1-kap-6.12998711.html