Ekonomi

Övningen är skapad 2025-12-16 av izabella070131. Antal frågor: 16.




Välj frågor (16)

Vanligtvis används alla ord som finns i en övning när du förhör dig eller spelar spel. Här kan du välja om du enbart vill öva på ett urval av orden. Denna inställning påverkar både förhöret, spelen, och utskrifterna.

Alla Inga

  • Ingående balans Vid ett nytt räkenskapsår för du över de avslutade årets belopp från respektive balanskonto. Den ingående balansen visar företag tillgångar, eget kapital, och skulder vid starten av ett nytt räkenskapsår. Ingående balans utgörs alltså av de belopp som bokförs i början av året som ingående saldon på konton för tillgångar, eget kapital, avsättningar och skulder i balansräkningen.
  • Utgående balans Till skillnad från ingående balans är utgående balans summan av de belopp som finns på kontot för tillgångar, eget kapital och skulder vid redovisningsperiodens slut, dvs sista dagen på räkenskapsåret. Den utgående balansen blir sedan den ingående balansen för nästkommande räkenskapsår.
  • Periodisering innebär att utgifterna ska kostnadsföras under den period då den underliggande resursen förbrukar, liksom att inkomster ska tas upp som intäkter under den period då de faktiskt intjänas oavsett när fakturan kommer.
  • Inkuransavdrag innebär en minskning i en varas värde beroende på tekniska skäl, exempelvis att varan skadats eller blivit omodern. Det kan även bero på ekonomiska orsaker som att företaget har för många varor av visst slag i lager och inte förväntas kunna sälja alla exemplaren.
  • LVP Innebär lägsta värdets princip, en regel för hur man värderar tillgångar i ett företag, främst lagertillgångar. Principen innebär att en tillgång ska bokföras till det lägsta av dess anskaffningsvärde eller det verkliga värdet (oftast nettoförsäljningsvärdet) vid bokslutet.
  • Försiktigshetsprincipen företag ska värdera sina tillgångar med försiktighet. Det innebär att tillgångar och intäkter inte får överskattas, och att skulder och kostnader inte får underskattas. Det innebär att allt ska värderas så att det inte skrivs att det finns mer eller mindre än vad det egentligen gör. Försiktigheten får inte drivas för långt utan värderingen av olika poster ska göras med rimlig försiktighet. Det innebär också att företag ska ta hänsyn till alla förutsebara och möjliga värdenedgångar och förluster som går att relatera till det aktuella räkenskapsåret, om de så blir kända innan årsredovisningen upprättas.
  • Periodiseringsprincipen det innebär att transaktioner och affärshändelser ska bokföras direkt när de inträffar. Men även att inkomster och utgifter tas upp det räkenskapsår som de är relaterade till. När själva betalningen av fakturan görs har det inte egentligen betydelse för periodiseringen, utan det handlar om när prestationen som är kopplad till exempelvis intäkten har skett.
  • Realisationsprincipen det innebär att endast intäkter som konstaterats under räkenskapsåret får tas med i resultatet. Huvudprincipen är att intäkter från försäljningen ska redovisas i de fall när följande tre kriterier är uppfyllda: risker och rättigheter som rör varan har övergått till kunden det är sannolikt att betalningen kommer att erhållas inkomster och utgifter kan beräknas tillförlitligt
  • FIFO (First in first out) Det innebär en lager värderingsprincip där lagret antas bestå av den varan som tillverkats eller inköpts senast eftersom det som köps in först också anses säljas först
  • LIFO (Last in first out) Det innebär en lager värderingsprincip där lagret antas bestå av den varan som tillverkas eller inköpts först eftersom det som köpts in senast också anses säljas först.
  • Principen om individuell värdering innebär att tillgångarnas och skuldernas beståndsdelar ska värderas var för sig. Det betyder alltså att om lagret består av liknande varor kan inte alla enheter värderas tillsammans. Varje enhet måste alltså bedömas om den kan säljas eller om den är skadad, ska slängas eller reas ut och måste därför tas upp som ett lägre värde.
  • Kontinutetsprincipen innebär att den ingående balansen för varje räkenskapsår ska stämma överens med den utgående balansen för föregående år. Principen har direkt koppling till principen om konsekvent tillämpning, att samma principer ska tillämpas över årsskiftet, och till principen om jämförbarhet.
  • Matchningsprincipen innebär att ett företag utifrån sina intäkter fastställer vilka kostnader företaget haft för att erhålla dessa intäkter. Företaget parar alltså ihop intäkterna med kostnaderna, som skapat intäkterna. Därefter sätts kostnaderna till samma räkenskapsår som intäkterna redovisas. (När vi får intäkterna för ett räkenskapsår måste vi räkna med kostnaderna).
  • Upplupna intäkt Intäkt som ännu inte skickat faktura för
  • Förutbetald kostnad vi har betalat något som hör till framtiden (tex nästa år) Till exempel hyra. (Kostnaderna minskar och interimsfordringar ökar)
  • upplupna kostnad Vi har en kostnad som vi ännu inte fått faktura för

Alla Inga

Utdelad övning

https://glosor.eu/ovning/ekonomi.12831504.html