Cellen - del 2, vad dom har för uppgifter.

Övningen är skapad 2020-10-15 av djurvardprov. Antal frågor: 4.




Välj frågor (4)

Vanligtvis används alla ord som finns i en övning när du förhör dig eller spelar spel. Här kan du välja om du enbart vill öva på ett urval av orden. Denna inställning påverkar både förhöret, spelen, och utskrifterna.

Alla Inga

  • Mitokondriens uppgifter. En kraftstation där glukos omvandlas till energi (ATP) ( "sopstationen som gör värme")
  • Det som händer i cellkärnan. Den innehåller DNA/arvsmassa, koder (ritningar) som bestämmer vad cellen har för uppgifter/vad den gör för ämnen.
  • Vad ribosomerna gör. En kopia av DNA koder åker ut till ribosomerna och dom läser av dessa 3 bokstäver i taget, dessa blir aminosyror (som ett halsband). Hela "pärlbandet" kallas protein.
  • Hur cellmembranet fungerar. Avgränsar cellen och styr vad som som ska komma in och ut ur cellen. Vattnet kan passera igenom utan problem.

Alla Inga

(
Utdelad övning

https://glosor.eu/ovning/cellen-del-2-vad-dom-har-for-uppgifter.10066638.html

)