Industriell ekonomi

Industriell ekonomi - en övning gjord av Elianourg23 på Glosor.eu.
1. Vik bak högra delen av pappret så att svaren inte syns.
2. Skriv ner svaren på frågorna i utrymmet under dem.
3. Vik tillbaka pappret och rätta genom att jämföra med svaren till höger.
Täckningsbidrag, TB Det ekonomiska bidrag för att täcka samkostnader som ett visst beslut innebär. =särintäkt-särkostnad
Fördelningsnyckel En direkt kostnad som används för att fördela omkostnader
Kassalikviditet Visar andelen likvida omsättningstillgångar i relation till kortfristiga skulder, och är ett mått på företagets kortsiktiga betalningsförmåga. =(omsättningstillgångar-varulager+outnyttjad checkkredit)/kortfristiga skulder
Kritisk volym Den volym där total intäkt och total kostnad är lika stora
Finansiella investeringar Är investeringar i värdepapper, exempelvis aktier och obligationer.
Utgift Värdet av en köpt resurs, uppstår i samband med affärshändelse
Extern konsistens Då kalkylmodellen för användaren beaktar relevanta bedömningsdimensioner, är begriplig och har ett väl avgränsat tillämpningsområde.
Utnyttjandegrad = verklig volym/normal volym
Proportionellt rörliga kostnader Rörliga kostnader som förändras linjärt med produktions- eller försäljningsvolymen
Kostnad Värdet av en förbrukad resurs
Analysen av kritiska värden Avser när investeringen övergår från att vara lönsam till olönsam.
Kapitalvärdeskovoten Visar således varje investeringsprojekts lönsamhet i form av ett kapitalvärde per investerad krona. =Kapitalvärde/Grundinvestering
Intervall för målfunktionskoefficient Det intervall inom vilket den aktuella modellmässiga lösningen gäller.
Intäkt Värdet av en prestation
Direkta lönekostnader, DL Lönekostnader som kan hänföras direkt till det enskilda kalkylobjektet
Progressivt rörliga kostnader Rörliga kostnader som ökar snabbare än volymen
Minimikalkyl Kalkylering av rörlig kostnad per styck genom att de totala rörliga kostnader relateras till den verkliga volymen. [Rörlig kostnad kr/st] = Rörliga kostnader/verklig volym
Årsredovisningen Ska innehålla framförallt förvaltningsberättelse, resultaträkning, balansräkning och tilläggsupplysningar (noter) samt - för större företag -även kassaflödesanalys.
Balansräkningen En redovisning av företagets finansiella position som visar vilka tillgångar, skulder och eget kapital som företaget har, och till vilka belopp dessa har värderats. Tillgångarna delas (huvudsakligen) in i omsättningstillgångar och anläggningstillgångar.
Grundinvestering, G Är den utgift i kronor av engångsnatur, vilken själva investeringen ger upphov till i initialskedet.
Materialomkostnader, MO Kostader relaterade till material som är gemensamma för flera kalkylobjekt. Fördelas via pålägg på DM
Inbetalning Kassaflöde in till företaget
Skuggpris Det marginella värdet av en begränsad resurs.
Påläggskalylering Metod för kalkylering av självkostnad där de indirekta kostnaderna täcks med procentuella pålägg på de olika kalkylobjektens direkta kostnader
Påläggssats= Total omkostnad/total direkt kostnad
Begränsningsintervall Det intervall vilket det aktuella skuggpriset gäller inom.
Räntetäckningsgrad Visar företagets förmåga att täcka sina räntekostnader. =(Rörelseresultat + finansiella intäkter)/finansiella kostnader (räntekostnader)
Kortfristiga skulder Skulder som har kortare löptid än ett år.
Soliditet Visar hur stor andel av tillgångarna som har finansierats med eget kapital. =Justerat eget kapital/Totalt kapital
Differenskalkyl Avser skillnad mellan en viss serie in- och utbetalningar för två olika investeringsprojekt.
Internräntemetoden Kan sägas vara en avkastningsmetod, eftersom vi mäter värdet av bundet kapital och genomsnittlig beräknad ränteavkastning under investeringsprojektets livslängd.
Direkta inbetalningar Som likvid för sålda produkter och/eller tjänster som investeringen genererar.
Relativa kalkylmått Visar istället lönsamheten i förhållande till grundinvesteringen.
Operationell kostnad Särkostnad plus alternativkostnad
Långfristiga skulder Skulder som förfaller till betalning senare än om ett år.
Skuldsättningsgrad, S/E Visar hur stora företagets skulder är i förhållande till det egna kapitalet. =Justerade skulder/justerat eget kapital
Årsredovisningslagen, ÅRL Innehåller bestämmelser om hur årsredovisningen ska upprättas och offentliggöras, bland annat hur resultat- och balansräkningen ska se ut.
Driftsbetingade fasta kostnader Kostnader som är fast för varje möjlig produktionsvolym förutom då ingen produktion alls äger rum
Indirekta betalningar Reduktioner i utbetalningarna såsom besparingar i löner eller underhåll.
Försäljningsomkostnader, FO Kostnader för försäljning som är gemensam för flera kalkylobjekt. Fördelas via pålägg på tillverkningskostnaden
Normalkalkyl Att kalkylmässigt relatera periodens fasta kostnader till den normala volymen och de rörliga kostnaderna till den verkliga volymen, för att erhålla ett mer stabilt värde på självkostnaden mellan perioderna. =(Fasta kostnader/normal volym) + (rörliga kostnader/verklig volym)
Omsättningstillgångar Tillgångar som är avsedda att omsättas (säljas) i verksamheten. Gränsen för när en tillgång klassas som en omsättningstillgång är när den är avsedd att innehas kortare tid än tre år.
Inflation Brukar avse att pengars köpkraft avtar eller att den allmänna prisnivån stiger, vilket är samma sak.
Bidragskalkylering Kalkylering baserad på täckningsbidrag
Vinstpålägg Pålägg på självkostnad som grund för prissättning
Eget kapital Ägarnas satsade kapital i företaget.
Inkomstskattelagen, IL Reglerar bland annat när en verksamhet räknas som näringsverksamhet (och blir bokföringsskyldig).
Alternativkostnad Det värde man går miste om genom att inte välja det bästa alternativet att utnyttja resurser på
Kapitalvärdet Visar hur mycket företagets förmögenhet ökar (innan eller efter skatt) efter en gjord investering och vad detta är värt idag.
Nuvärde Kallas det diskonterade värdet för enstaka betalningar eller en serie av betalningar. Ibland används begreppet nuvärdessumma för att beteckna en summa av betalningar.
Stegkalkyl Kalkylmodell som syftar till att åstadkomma en detaljerad analys av företagets TB på de olika hierarkiska nivåerna i företaget
Extern redovisning Är lagreglerad och syftar till att redovisa företagets ekonomiska ställning för dess intressenter.
Fast kostnad En kostnad som inte ändras när produktions- eller försäljningsvolymen ändras
Indirekt kostnad En kostnad som är gemensam för flera kalkylobjekt, kallas även omkostnad
Fullständig kostnadsfördelning Kalkylmodell som syftar till att fördela samtliga kostnader till de enskilda kalkylobjekten
Isoräntabilitetsdiagram Är ett diagram som visar sambandet mellan räntabilitet, vinstmarginal och kapitalets omsättningshastighet.
Helt fasta kostnader Kostnader som är fast för varje produktionsvolym inklusive noll
Speciella direkta tillverkningskostnader, SDT Andra tillverkningskostnader som kan hänföras direkt till det enskilda kalkylobjektet
Självkostnad Den långsiktiga kostnaden per styck för att företaget ska kunna tillhandahålla en viss tjänst eller vara. = direkta kostnader (+ "rättvis" del av indirekta kostnader)
Annuitetsmetoden omvandlar investeringens betalningskonsekvenser till lika stora årsöverskott, s.k. annuiteter.
Degressivt rörliga kostnader Rörliga kostnader som ökar långsammare än volymen
Resultaträkningen Företagets finansiella utfall sammanställs här över bokslutsperioden. Visar verksamhetens intäkter (tex omsättning) och kostnader, samt ger som saldo för periodens resultat (vinst eller förlust).
Kostnadsdrivare Den grundläggande orsaken till att en kostnad i en aktivitet kan öka eller minska, och som beskriver aktivitetens omfattning på ett sätt som går att kvantifiera
Extremvärdesanalys Är ett specialfall av känslighetsanalysen och syftet med analysen är att studera vilket kalkylresultat man erhåller om allt går bra eller dåligt.
Genomsnittlig skuldränta, Rs =Räntekostnader/Totala skulder
Kalkylränta, r Kan sägas utgöras av följande tre komponenter: kompensation för väntan, kompensation för förlorad köpkraft och kompensation för risk.
Reala investeringar Är investeringar i maskiner, fastigheter och mark.
Död zon Den delen av ett nytt volymintervall där de totala intäkterna ännu inte uppväger de ökade totala kostnaderna. Särskilt vanligt då halvfasta kostnader förekomme
Direkt kostnad En kostnad som är direkt hänförbar till ett visst kalylobjekt
Nominella termer Är löpande priser: man använder här en nominell kalkylränta och nominella betalningsströmmar.
Utbetalning Kassaflöde ut från företaget
Riskanalys Syftet med riskanalysen är huvudsakligen inte att försöka eliminera eller minimera risker, utan att medvetandegöra.
ABC-kalkylering Metod för självkostnadskalkylering som baseras på analys av resursförbrukning i företagets olika aktiviteter och kartläggning av de olika kalkylobjektens utnyttjande av aktiviteterna
Kostnadslagsindelad resultaträkning Kostnaderna delas här upp på olika kostnadsslag såsom råvaror och förnödenheter, personalkostnader, externa kostnader och avskrivningar.
Totalt täckningsbidrag, TTB Täckningsbidrag för en korg med en given volym av en enskild produkt, eller för korg med olika produkter i givna volymer. = total särintäkt-total särkostnad
Anläggningstillgångar Tillgångar som delvis är avsedda att använda för stadigvarande (längre) bruk. Tre olika kategorier: immateriella, materiella och finansiella.
Intern redovisning Inte lagreglerad, frivillig. Syftar till att underlätta ekonomistyrningen i företaget, dvs företagsledningens planering och kontroll över verksamheten.
Samkostnad En kostnad som inte påverkas av vilket beslut som fattas i en viss beslutssituation
Periodkalkylering Att fastställa de totala kostnaderna för en viss produkt i en viss period och relatera dessa till periodens volym, vilket då ger en genomsnittlig kostnad per styck
Avskrivningar Betraktas i företagets resultaträkning som en kostnad, men i investeringskalkylen behandlas avskrivningarna däremot som en skattebesparing.
Räntabilitet på totalt kapital, Rt Visar vilken avkastning företagets tillgångar genererat oavsett hur de finansierats. =(Rörelseresultat + finansiella intäkter)/genomsnittligt totalt kapital
Rörlig kostnad En kostnad som ändras när produktions- eller försäljningsvolymen ändras
Vinstmarginal Andelen av försäljningspriset som är vinstpålägg
Kalkylobjekt En vara eller tjänst (eller något annat) som man vill beräkna den "faktiska" kostnaden för, kallas även kostnadsbärare
Restvärdet, R Är teoretiskt definierat som de diskonterade betalningsflödena bortom avvecklingstidpunkten.
Obeskattade reserver Utgörs av vinster som inte ännu har tagits upp till beskattning; redovisas mellan eget kapital och skulder i balansräkningen.
Räntabilitet på sysselsatt kapital, Rsyss Visar på företagets lönsamhet i förhållande till sysselsatt (räntebärande) kapital. =(Rörelseresultat + finansiella intäkter)/ genomsnittligt sysselsatt kapital
Restriktioner De bivillkor under vilka målfunktionens värde ska optimeras.
Ekonomisk livslängd Uppstår exempelvis när nuvärdet maximeras och är synonym med investeringens optimala livslängd
Direkta materialkostnader, DM Kostnader relaterade till material som kan hänföras direkt till det enskilda kalkylobjektet
Trång sektion När kapaciteten i ett system begränsas av en av de resurser som ingår i systemet. Vanliga synonymer är flaskhals, restriktion och begränsad resurs.
Tillverkningsomkostnader, TO Kostnader relaterade till tillverkningen i övrigt som är gemensamma för flera kalkylobjekt. Fördelas via pålägg på DL
Kringkostnader Är utgifter för installation, inkörning, programutveckling etc.
Operationell kostnad = särkostnad+alternativkostnad
Räntabilitet på eget kapital, Re Visar vilken avkastning ägarna får på sitt insatta (egna) kapital. = Resultat efter finansiella poster / justerat eget kapital
Vinstmarginal Visar företagets vinst i förhållande till omsättning. =(Rörelseresultat+finansiella intäkter)/Omsättning
Operationellt resultat = Särintäkt-operationell kostnad
Säkerhetsmarginal Den andel av verklig volym som ligger över den den kritiska volymen
Täckningsbidrag, TB Differensen mellan särintäkt och särkostnad
Hävstångsformeln Visar hur ägarnas avkastning (Re) påverkas av rörelsens avkastning (Rt), räntenivåer (Rs) och skuldsättningsgraden S/E. Effekten av en hög skuldsättningsgrad kallas också hävstångseffekt. =Rt+(Rt-Rs)*S/E
Kapitalkostnad Består vanligen av avskrivning och ränta.
Kausalitet När ett kalkylobjekt bär exakt de kostnader som det orsakar
Lönsamhet Relation mellan resultatet i en period och det kapital som utnyttjas under perioden
Känslighetsanalys Får ut på att upprätta flera kalkyler som bygger på skilda förutsättningar, te.x olika prisutveckling eller ekonomiska livslängder.
Administationsomkostnader, AO Kostnader för administration och ledning som är gemensam för flera kalkylobjekt. Fördelas via pålägg på tillverkningskostnaden
Inkomst Värdet av en såld resurs, uppstår i samband med affärshändelse
Skatteinbetalningar Är en direkt betalnings konsekvens; förutsättningen är att investeringsalternativet/företaget uppvisar vinst.
Aktivitetssats Kostnaden per enhet för en kostnadsdrivare =Aktivitets kostnad/kostnadsdrivarvolym
Känslighetsanalys Att variera en eller flera förutsättningar och studera effekten på resultatet.
Dupontmodellen Visar hur företagets avkastning på totalt kapital har uppstått genom att bryta ner den i bakomliggande resultat- och balansräkningsposter. =Vinstmarginal*kapitalets omsättningshastighet = Räntabilitet
Intern konsistens Då kalkylmodellen hänger ihop logiskt
Återbetalningsmetoden Syftar till att beräkna den tid som åtgår för att de årliga överskotten ska ha "betalat tillbaka"investeringsutgiften. Kallas också pay-back eller pay-off
Funktionsindelad resultaträkning Kostnaderna delas här in i funktioner så som tillverkning, försäljning, administration osv.
Restkalkyl Kalkylmodell som tar hänsyn till TB från en biprodukt som erhålls som rest vid produktion av annan produkt
Sunk cost En kostnad som har inträffat och inte kan återvinnas
Täckingsgrad, TG Täckningsbidrag i förhållande till särintäkt. =TB/särintäkt
Bokföring Den process som innebär att företaget registrerar alla sina affärstransaktioner och ger underlag till årsbokslutet.
Reala termer Är fasta priser. Man utnyttjar här en real kalkylränta och använder reala betalningsströmmar.
Särkostnad En kostnad som uppkommer eller faller ifrån, till följd av ett visst beslut
Bokföringslagen, BFL Reglerar hur bokföringsskyldiga fysiska och juridiska personer ska sköta sin bokföring.
Sysselsatt kapital, Ksyss = justerat eget kapital + sysselsatta skulder
Halvfasta kostnader Kostnader som är helt fasta på en viss nivån ett visst volymintervall, men helt fasta på andra nivåer i andra volymintervall
Resultat Differensen mellan intäkter och kostnader i en viss period. =Intäkt - kostnad
Slack När en restriktion inte är bindande, dvs när det i optimal lösning finns ett överskott i den aktuella begränsningen.
Tillväxträntan Visar investeringens genomsnittliga förräntning med hänsyn till vilken ränta (kalkylräntan) frigjort kapital kan placeras.
Diskontering Pengarna transporteras från framtiden till nuet i ett nuvärde.
Tillverkningskostnad Summan av DM, MO, DL, TO och SDT
Divisionskalkyl Beräkning av självkostnad genom att de totala kostnaderna för perioden divideras med den verkliga volymen för perioden = Totala kostnader för perioden/verklig volym
Kapitalets omsättningshastighet Visar vilken omsättning varje tillgångskrona har genererat. =Omsättning/balansomslutning